Spolubydlení (ne)jen pro studenty


Na vysoké škole to byl sen. Vypadnou z kolejí, pronajmout si společně s několika kamarády byt, a společně v něm prožít několik let. Seriály jako Přátelé nebo Nová holka se nás snaží přesvědčit, že život několika dospělých lidí v jednom bytě se rovná především skvělé party, bezplatnou psychologickou a vztahovou poradnu 24/7 a večery strávené společně na gauči s brambůrky u sledování filmu. A pokud už se nějaký problém vyskytne, tak se nakonec stejně všichni obejmou a všechno je zase zalité sluncem. Jaká je ale realita? No, tak takhle slunečná ne. Ano, pokud máte to štěstí, a podaří se vám sehnat byt přesně počtem přesně pro vaší partu, je to výhra. Daleko pravděpodobnější ale je, že byt budete sdílet s jedním nebo více lidmi, u kterých znáte tak možná jméno a předmět studia.

děvče a jídlo

Pokud je člověku dvacet, tak tohle moc neřeší, protože po pár pivech se skamarádí s každým. Ve třiceti už je to něco trochu jiného. V lepším případě si s dotyčným zdvořile jdete z cesty a každý si žijete svůj život, v tom horším se mu začnete cíleně vyhýbat. Navíc, s postupujícím věkem se stále více a více odlišují časové harmonogramy. I na vysoké se stává, že někdo odchází do práce po šesté ranní, a v kuchyni se div nemine s někým, komu směna za barem skončila ve tři ráno. Pokud jsou s tím všichni obyvatelé srozuměni, a dokáží se po bytě pohybovat jako normální lidé, dá se to přežít. Zatímco ve dvaceti se ale zkusíte v klidu domluvit i se spolubydlícím, co ho každé ráno po kuchyni honí stádo slonů, o deset let později máte chuť vyměnit mu zámky.
dívka na pohovce

Navíc, spolubydlení je dost nekompatibilní s dlouhodobými vztahy či rodinou. Jistě, existují komunitní domy, ale většinou vaše drahá polovička nechce dlouhodobě snášet, že se o kuchyň či koupelnu věčně dělí se třemi či více cizími lidmi. Pokud je u vás navíc váš protějšek prakticky nastěhovaný, je dost velké riziko, že spolubydlící začnou požadovat příspěvek na plyn/elektřinu. Takže, tento styl života je fajn startovní pozice, ale jako celoživotní program je to spíš smutné.