Pomoc s prvním bydlením

Jak čas plyne, uvědomujete si, že vaše děti rostou rychleji, než byste si přáli a brzy dospějí do stádia, kdy se budou chtít od vás odstěhovat a postupně se osamostatnit. Přirozená součást a etapa v životě každého rodiče, se kterou se musí potýkat a dopřát dítěti volnost a sny, které ho v budoucnosti čekají.

Jestli už vaše dítě vybírá první bydlení, je vhodné, abyste tento čin nepodcenili a trochu mu s jeho hledáním a výběrem pomohli. Nemůže vám být přece jedno, kde a v jakých podmínkách – bude žít.

Děti si totiž zpravidla vybírají jejich první bydlení nerozvážně, kdy hledí pouze na myšlenku, že budou bydlet sami a daleko od vás a nic víc neřeší.
děvčata dvojčata

Finanční situace

Ta je zcela zásadní a první věc, kterou byste měli řešit. V případě, že má vaše dítě brigádu nebo už stálé zaměstnání, můžete čerpat z jeho příjmů a finančních možností. Pokud mu chcete ze začátku pomoci i vlastním příspěvkem, je vhodné, aby akceptovalo váš názor, nároky a rady, které pro něho máte.

Podnájem je zpravidla první volba, kterou dospívající děti hledají. V mnoha případech však podléhá velké finanční ztrátě, a to za poměrně malý prostor, ve kterém nic není a musíte si ho zařídit sami. Není snadné nějak začít, ale jestli máte nějakou možnost, hledejte spíše něco, co bude cenově přijatelnější a možná ne tak moderní.

V lepším případě může vaše ratolest sdílet bydlení s kamarádkou nebo i několika najednou. Studentské byty jdou na dračku a cenově se opravdu vyplatí. Ovšem musíte počítat s tím, že nebude mít žádné soukromí a ani vaše nečekané návštěvy u ostatním spolubydlících, vám jen tak neprojdou.
muž v uličce

Vyplatí se jít hned do vlastního?

Jednou z možností je pořídit si jako počáteční bydlení – investici do budoucna. Vzít si půjčku na byt může být poněkud svazující, ale z hlediska finančního hospodaření, je vhodnější volba investovat do svého bydlení než do cizího.

Existuje i řada studentských půjček nebo jednoduše můžete využít vašich úspor a pomoci vašemu dítěte s jeho zakoupením. Splácení rodičům se v mnoha ohledech vyplácí a za cenu, že vaše dítě bude mít vlastní byt, vám to rozhodně stojí.

Důležité je však stanovit si jasné cíle ohledně lokality, kterou nehodlá nejbližších pár let opustit a závazku, že bude ve všech ohledech zodpovědné a spolehlivé.

4.7/5 - (6 votes)